FIFA Pass o‘zi nima?
FIFA Pass bu alohida “muxlislik vizasi” emas. Bu dastur bilan faqat chipta olgan odamlar elchixonadagi suhbatga navbatsiz yoziladi. Batafsil ko‘rsatma rasmiy saytda chipta sotib olgandan keyin elektron pochtaga yuboriladi.
Dastur yoki tayyor chipta vizani olish ehtimolini oshirmaydi. Bu hech qanday kafolat bermaydi va konsul qaroriga ta’sir qilmaydi. Tizim faqat umumiy navbatda bo‘sh joylar bo‘lmaganda yoki juda kech muddatlarga to‘g‘ri kelganda, suhbatga tezroq yozilishga yordam beradi.
Agar siz FIFA Pass orqali suhbatga yozilib, keyin chiptani sotsangiz, bu elchixonasining qaroriga ta’sir qilmaydi. Agar viza berilgan bo‘lsa, u bekor qilinmaydi.
FIFA Pass’dan qachon foydalanish mumkin?
Agar suhbat uchun slotlar 31-maydan keyingi sanalarga to‘g‘ri kelsa, FIFA Pass tezlashtirilgan foydalanish mumkin. Agar suhbat uchun slotlar 31-maydan keyingi sanalarga to‘g‘ri kelsa, FIFA Pass tezlashtirilgan yozish funksiyasidan foydalanish mumkin. Undan oldingi sanalarga belgilangan bo‘lsa, hech narsani tezlashtirish shart emas. Oddiy navbat bilan ham ulgurasiz.
Toshkentda viza suhbati uchun kutish vaqti o‘rtacha 15 kun, lekin muddat o‘zgarishi mumkin. JCH-2026 yoki ta’til mavsumi oldidan bo‘sh joylar kamayadi. Shuning uchun FIFA Pass bo‘lsa ham, chiptalarni olish va viza uchun suhbatga yozilishni oldindan, mart-aprel oylarida qilgan yaxshi.
Dasturdan faqat fuqarolik bo‘lgan yoki doimiy yashayotgan mamlakatda foydalanish mumkin, boshqa davlatlardagi AQSh elchixonalariga navbatsiz yozilib bo‘lmaydi.
FIFA Pass’da qanday qatnashish mumkin
Chiptalarni xarid qiling va dasturni faollashtiring. Buning uchun FIFA rasmiy saytida ro‘yxatdan o‘ting. Chiptalarni tanlab, to‘lovni amalga oshiring. Bu haqda “JCH-2026 dagi O‘zbekiston terma jamoasi o‘yinlariga qanday chipta olish mumkin” nomli maqolamizda o‘qing.
Xariddan keyin, FIFA Pass dasturida ro‘yxatdan o‘tish shaklini to‘ldirish kerak. Undagi ma’lumotlar xorijga chiqish pasporti bilan mos kelishi shart. Dasturni faollashtirish uchun chiptangiz kalitini ko‘rsatasiz. Har bir chiptaning o‘ziga xos raqami bo‘ladi.
AQSh vizasiga ariza topshirish. Kirish uchun B1/B2 toifasidagi ko‘p martalik turistik viza kerak. Uni olish uchun birinchi navbatda DS-160 shaklini to‘ldirish kerak. Undagi ma’lumotlar FIFA Pass shaklidagi ma’lumotlar bilan bir xil bo‘lishi shart.
Elchixonada suhbatga yozilish. DS-160 shaklini to‘ldirgandan keyin, AIS tizimida shaxsiy kabinet oching. U yerda ham qisqa anketa to‘ldirish va ariza raqami orqali shaklni unga biriktirish kerak. Ko‘rsatilgan ma’lumotlar hamma joyda, ayniqsa FIFA saytida bir xil bo‘lishi juda muhim. Barcha maydonlar to‘ldirilgandan keyin, tizim viza yig‘imini, 185 dollarni to‘lashni so‘raydi. Uni faqat VISA yoki MasterCard xalqaro to‘lov tizimlari kartalari, masalan, TBC Salom orqali to‘lash mumkin.
DS-160 anketasini to‘ldirish va AQSh elchixonasidagi suhbatga yozilish haqida “AQShga turistik vizasini vositachilarsiz qanday olish mumkin” maqolamizda yozganmiz.
FIFA Pass’dan foydalanish. Konsullik yig‘imini to‘laganingizdan keyin, kalendardan suhbat sanasini tanlayotganingizda, tizim JCH-2026 chiptalari egasi ekanligingizni so‘rashi mumkin, bu holatda “Ha” (Yes) deb javob berish kerak. Agar bunday savol chiqmasa va suhbat sanasi 31-maydan keyingi muddatga to‘g‘ri kelsa, eng yaqin bo‘sh sanaga yoziling. Keyin shaxsiy kabinetga kirib, “Davom etish” (Continue) → “FIFA World Cup 2026 chiptasi egasi” (FIFA World Cup 2026 ticket holder) → “Suhbat uchun ertaroq sana so‘rash” (Request earlier interview date) ketma-ketligini bajaring. Shundan keyin, elchixona so‘rovingizni ma’qullashini va bo‘sh sanalarni yuborishini kutishingiz kerak bo‘ladi.
Chipta egasining turmush o‘rtog‘i va farzandlari ham suhbatdan tezlashtirilgan tartibda o‘tishi mumkin. Buning uchun ular viza suhbatida chipta egasi bilan birga bo‘lishlari kerak.
Suhbatlar Toshkentdagi AQSh elchixonasida oflayn o‘tkaziladi: Yunusobod, 5-mavze, Moyqo‘rg‘on ko‘chasi, 3-uy.
FIFA Pass bilan AQSh vizasini olish haqida qisqacha
- 2026-yilgi futbol bo‘yicha Jahon chempionati uchun maxsus viza turi yo‘q. Faqat suhbatga yozilishni tezlashtirish mumkin.
- Agar sizda AQSh vizasi bo‘lsa, AQShga kirmasdan to‘g‘ri Meksikaga borsangiz ham, sizni davlatga kiritishadi.

FIFA Pass — не специальная «фанатская» виза, а программа, позволяющая людям, купившим билеты на матчи, записаться на собеседование вне очереди. Инструкции о том, как ей воспользоваться, придут на электронную почту после покупки билетов на официальном сайте.
Сам билет на ЧМ-2026 или участие в программе не повышает шансы на одобрение визы. Они не дают никаких гарантий и не влияют на решение консула. Система только помогает записаться на интервью быстрее, если слоты по общей очереди недоступны или доступны на слишком поздние даты.
Если вы воспользуетесь FIFA Pass для записи, а потом продадите билет, на решение посольства США это тоже не повлияет. Также, если визу уже выдали, её не станут отзывать или аннулировать.
Когда можно воспользоваться FIFA Pass
Пользоваться ускоренной записью FIFA Pass можно, если слоты на собеседование выпадают на даты после 31 мая. А если вам уже назначен визит в посольство США на даты раньше, ничего ускорять не нужно, вы успеете и по обычной очереди. Поэтому менять запись вам не станут.
Стандартное время ожидания визового интервью в Ташкенте — около 15 дней, но сроки меняются. Перед крупными событиями вроде чемпионата мира по футболу 2026 года или сезоном отпусков свободных слотов обычно становится меньше. Поэтому даже с FIFA Pass покупать билеты и записываться на собеседование для получения визы стоит заранее — лучше сделать это в марте-апреле, чем в мае.
Воспользоваться программой можно только в стране своего гражданства или проживания, записаться вне очереди в посольство США в третьих странах не получится.
Как участвовать в программе FIFA Pass
Купить билеты на матчи и активировать программу. Для этого зарегистрируйтесь на официальном сайте FIFA. Потом выберите и оплатите билеты на матчи. О том, как это сделать, мы рассказали в статье «Как купить билеты на матчи сборной Узбекистана на ЧМ-2026».
После покупки надо будет заполнить форму регистрации в программе FIFA Pass — данные в ней должны совпадать с загранпаспортом. Для активации программы нужно указать ключ вашего билета — у каждого из них есть уникальный номер.
Подать заявку на визу США. Для въезда нужна многократная туристическая виза категории B1/B2. Для её получения сначала надо заполнить форму DS-160. Данные в ней должны совпадать с данными в форме FIFA Pass.
Записаться на собеседование в посольство. После заполнения формы DS-160 надо создать личный кабинет в системе AIS. Там тоже понадобится заполнить короткую анкету и привязать к ней форму по номеру заявки. Очень важно, чтобы указанные данные везде совпадали, в том числе и на сайте FIFA. Если заполнили все поля, система предложит уплатить визовый сбор — 185 долларов. Это можно сделать только картой международных платёжных систем Visa или MasterCard, например TBC Salom.
О том, как заполнить анкету DS-160 и записаться на собеседование в посольство США, мы писали в статье «Как получить туристическую визу в США без посредников».
Воспользоваться FIFA Pass. Когда выбираете даты интервью в календаре после уплаты консульского сбора, система может уточнить, являетесь ли вы обладателем билетов на ЧМ-2026. В таком случае надо ответить «Да». Если вопрос не появился, а собеседование попадает на дату позже 31 мая, нужно записаться на первую доступную дату, затем зайти в личный кабинет, нажать «Продолжить» → «Обладатель билета на FIFA World Cup 2026» → «Запросить более раннюю дату собеседования». После этого останется дождаться, когда запрос одобрят в посольстве и пришлют доступные слоты.
Пройти собеседование в ускоренном порядке также могут супруг или супруга и дети владельца билета, для этого они должны сопровождать его на визовое интервью.
Собеседования проходят офлайн в посольстве США в Ташкенте: Юнусабад, 5-й квартал, ул. Мойкурган, 3.
Кратко про визу в США по FIFA Pass
- Специальной «фанатской» визы на чемпионат мира по футболу 2026 года нет. Есть только способ ускорить запись на собеседование.
- Если у вас есть американская виза, в Мексику пустят по ней, даже если въезжать в эту страну в первую очередь, минуя США.
- Чтобы воспользоваться программой FIFA Pass, сначала нужно купить билет на матч.
- Получить другую дату собеседования можно, только если система выдаст вам доступные слоты на даты позднее 31 мая.